Ara

ÖLMEDEN ÖNCE OKUMAN GEREKEN 20 KİTAP

Güncelleme tarihi: Şub 3

Ölmeden önce okuman gereken 20 kitap tavsiyesi vereceğim. Bu kitaplar öyle oku geç kitapları olmayacak sizlere çok şey katacağına emin olabilirsiniz. Fazla uzatmadan işte sizler için Mutlaka okumanız gereken 20 kitap tavsiyesi.


Ölmeden Önce Okuman Gereken 20 Kitap


Hayvan Çiftliği

Cesur yeni Dünya

Cehennem

Küçük Prens

Outliers

İnsan Neyle Yaşar?

Simyacı

Bir Çift Yürek

Puslu Kıtalar Atlası

Martı Jonathan Livingston1. Hayvan Çiftliğiilk önereceğim kitap hayvan çiftliği arkadaşlar. İnsan kendi eli ile özgürlüğü başkalarına verir mi? Bu sorunun cevabını harika bir hikaye ile bu kitap da okuyorsunuz. Zamanın Rus lideri Stalin'i taşlamak için yazılmış bu kitap ama sistem eleştirisinin dibine vurmuş diyebiliriz. Toplum mühendisliğini müthiş bir şekilde ele alıyor ve ufkunuzu açıyor bu kitap.


İnsanlar birini seçiyor ve o seçilmiş kişi de maaşını bu insanların vergisinden alıyor. Peki burada kim üstündür? Seçen ve maaşları ödeyen halk üstündür ama gerçekte ama gerçekte işler böyle yürümez diyor George Orwell. Bu kitap da en çok duyacağınız cümlelerden bir tanesi de şu; "Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir."


2. Cesur Yeni Dünyaİnsanın için de bulunduğu hapishanenin farkına varmasını sağlıyor ve aynı zaman da bu hapishaneden çıkmamız gerektiğini hissettiriyor. Kitabın bir çok noktasın da 1932 yılın da yazıldığına inanamayacaksınız bu kitabın. Huxley kendi açıklamasıyla korktuğu şeyi şöyle anlatıyor arkadaşlar.


İnsanların beyni yıkanacak ve yalnızca denileni yapan bireyler haline dönecek. Bilgi ilgisizlik tarafından gün gelecek boğulacak sizce de bu günümüz Dünyasını çok güzel tanımlamıyor mu?


3. CehennemKitap Dünya'da salgın bir hastalığı konu alıyor ve İtalya da başlıyor. Salgın, İtalya bunlar size tanıdık gelmiş olabilir. Zaten Pandemi den dolayı ilgi duyanlar olabilir diye listeye koymak istedim. Başlar da Floransa ve Venedik sonrasın da İstanbul da devam ediyoruz maceraya.


İstanbul kısımlarını yazar oldukça övmüş bu tabi okurken insanı çok mutlu ediyor. Bir konu hakkın da bilgi almak için yapabileceğiniz en güzel şeyler den birisi de o konu ile ilgili yazılmış bir kitap okumaktır. Cehennem de; İtalya ile ilgili İstanbul ile ilgili ve bu salgın hastalık ile ilgili normal de belki de erineceğimiz çok fazla bilgi veriyor bize.


Araştırma deliller için bir önerim var bilgisayarınız açık olsun kitap okurken kitap da çünkü çok fazla tarihi eser, sokak, müze, sanatsal yerler okuyacaksınız bunların hepsini google.com maps de gezerek görebilirsiniz bu da enteresan bir keyif veriyor.


Kitabın aynı zaman da filmi var ama film kitabın asla yanından bile geçmiyor diyebilirim. Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz bu günler de listem de böyle bir kitap eklemek istedim listeme.


4. Küçük PrensÖlene kadar sorumlusun, gönül bağı kurduğun her şeyden der; küçük prens. Dünya'nın en çok dile çevrilen kitabı 10 yaşında da olsanız okuyun, 70 yaşında da olsanız okuyun hatta her yıl okunması gereken bir kitap aslın da anlatımı çok sade çok yalın ama deyindiği konular çok derin çok fazla üzerine konuşmak istemiyorum ama mutlaka okumanız gereken bir kitap.


5. OutliersUzaktan kişisel gelişim kitabı gibi gözükür ama değildir kendinizi geliştirebileceğiniz başarı nedir? kavramı üzerine çok fazla bilgi edinebileceğiniz bir kitap. Başarı nedir? Başarıya giden yollar nedir? Neler yapmak gerekir? Dünya'da başarılı olmuş insanlar nasıl yollardan geçmiş gibi konulara istatistiksel bilgiler veriyor, sosyolojik olarak inceliyor onları.


Kitabı bitirdiğiniz de başarıya dahil çok fazla genel kültür bilgisine sahip oluyorsunuz bunlardan bir tanesine örnek vereceğim. Zamanın da Avrupa'dan Amerika'ya giden insanlar arasın da neden yahudiler sivrilmiş ve başarılı olmuştur şöyle açıklıyor;


Avrupa'dan Amerika'ya giden göçmenlerin çoğu fakir ve çiftçilerden oluşuyordu ama yahudilerin şöyle bir özelliği vardır... Yahudilerin hepsi zanaatkardır. Şimdi Avrupa'dan Amerika'ya fakirler ve çiftçiler gitti Şehir'e yerleştiler ama şehirde bir çiftçi yada fakir olarak yaşamak çok kolay değil.


Yahudilerin elinden bir şey geldiği için kendi alanların da yollarını buluyorlar ve kendi alanlarında sivrilerek başarılı birer esnafa dönüşüyorlar. Bu ve bunun gibi çok fazla genel kültür bilgisine sahip oluyoruz.


Aynı zaman da 10 bin saat kuralını duymuşsunuzdur arkadaşlar. 10 bin saat kuralını literatüre sokan kişi Malcolm Gladwelldir yani bu kitabın yazarıdır. Zaten 10 Bin kural kavramının geçtiği ilk kitap da bu Outliers kitap.


Bir konuda üst düzey uzman olmak için, o konuda 10 bin saat vakit geçirmeniz gerekir. Dili kolaydır kitabın çok rahat okursunuz, zorlanmazsınız keyifli bir kitap.


6. İnsan Neyle Yaşar?Rus yazardan örnek verdiğim için dilinin çok ağır olduğunu düşünebilirsiniz tam tersi arkadaşlar çok yalın bir dili var. 50 Sayfalık bir kitap ayak üstü okuyabileceğiniz bir kitap ama çok büyük dersler içeriyor.


İnsana dair bir kitap; şimdi 6 yaşında okula başlıyoruz yaklaşık 25 yaşında eğitimimiz sona eriyor toplam 19 sene ne öğreniyoruz biz okullar da, her şeyi öğreniyoruz aslın da peki ya insana dair ne öğreniyoruz.


Bence 19 senenin en az yarısı kendimizi bilmek ve kendimizi anlamakla geçmeliydi Yani sistem sanki yanlış, yanlış sistemler yanlış insanlar üretir buda ruhumuzu kaosa sürükler.


Günümüzde ki insanın tanımı bence şudur, kendinin farkında olmadan, çevresindekileri öğrenmeye çalışan ve çevresindekilere sahip olmaya çalışan canlı... Bu insanın cehennemidir arkadaşlar.


7. SimyacıSantiago isimli bir genç var. Rahip olan babasının baskılarından kaçıp mısıra doğru bir yolculuğa çıkıyor çünkü; yaşamı kilise de değil Dünya'yı gezerek öğrenebileceğini düşünüyor.


Bu kitabı okurken bir bilge ile yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz kendinizi özellikle yaşından daha genç iseniz bu kitabı okursanız hayata bir sıfır galip başlayabilirsiniz.


Tabi her yaştan insan okuyabilir tabi ki kitap da çok derin bir felsefeden bahsediyor. Bu felsefeyi iyi anlamak lazım öyle oku geç kitaplarından biri değil yani... Zaten kitabı değerli kılan bu felsefe içinde ki kelimeler yada edebiyat değil.


8. Bir çift YürekTeknoloji her geçen gün ilerliyor Dünya her geçe gün büyüyor. İlerlemek güzeldir ama bu ilerletenler bunu para için yada gücü elinde bulundurmak için yapıyorsa bu ne kadar doğrudur. Bu günler de gündem maddemiz ne Korona virüs sizce ne kadar doğal bir adet bu ben hiç öyle olduğunu sanmıyorum.


Bu kitap da Amerikalı bir kadının Avusturalya da aborjinlerle birlikte geçirdiği o ruhsal yaşam öyküsünü okuyoruz. Kitabın yazarı Mario Morgan 50 yıldır hiç değişmemiş bir kültüre sahip olan aborjinler ile birlikte doğayı keşfediyor hayvanları, bitkileri, yaşamı, düşünmeyi saf olan tabii olan doğal olan şeyleri keşfediyor.


Bunu bize çok güzel bir üslupla anlatıyor. Maddeden uzaklaşmak adına eşyadan uzaklaşmanın doğruluğu adına kendinizi ikna edebileceğiniz çok güzel bir öykü okumanızı öneririm.


9. Martı Jonathan LivingstonKendini süreye ait hissetmeyen kalabalığın dışında