Ara

Özsaygı Nedir? Özsaygı Artırmanın 10 Yolu

Özsaygı nedir? Özsaygınızı arttırmanın yolu nedir? Sizlere yardımcı olacak bu listemize göz atmanızı öneririz. Özsaygı nedir? Özsaygınızı arttırmanın yolu Herkes, zamanla özsaygı ve özgüven sorunları yaşar. Bu eksiklik kalmaya devam ederse, ilişki iş hayatı ve ruh sağlığınız büyük oranda etkilenmiş olur. Yapılan araştırmalar sonucun da, öz saygısı fazla kişilerin reddedilme ve hata yaptıkların da daha az etkileniyorlar, çok az stres hormonu salgılayıp daha güçlü olduklarını gösteriyor.


Geçmiş yıllar da yaşananlar ve insanların size davranışları, sizin hakkınız da ne düşündüğünüz de önemli bir rol oynar ve öz saygınızı şekillendirir. Öz saygının gelişmesi kolay değil. Çünkü çevresel imajların şekillenmesine göre, hatta zaman zaman değişiklik gösteren bir kavramdır.Ama yine de her şey sizin elinizde olan bir şey. Çünkü öz saygı, kendinize olan bakışlarınız ile alakalı bir durum. Kendiniz ve yapacaklarınız yada eylemleriniz hakkında nasıl his veriyor ve nasıl düşündürüyor ise daha önemli bir konu olamaz. Kendiniz hakkında bakış açılarınız oldukça önemli bu açıdan hayatınızı düşüncelerimiz ve bakış açılarımız ile renklenir sonuçta.


Daha düzenli ve mutlu hissi gelişmiş olacak, kararları kendiniz verip hayatınızı yönetebileceksiniz. Böylece kendini sabote etmekten kurtulup, benliğiniz için olumsuz fikir ve davranışlarınızdan kurtulup yeniden başlamalısınız.

Bu makale de bu sorun hakkında size yardımcı olacak tavsiyeler bulacaksınız.


Özsaygı Nedir? ÖzSaygınızı Artırmanın 10 Yolu


Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Spor Yapın

Yeni Yetenekler Edinin

Mükemmeliyetçiliği Bırakın

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayın

Karamsar İnsanlardan Uzak Durun

Başkalarının Ne Düşündüğünü Umursamayın

Hatalarınızdan Ders Alın

Gerçekten Değerli Olan Yanlarınızı Ortaya Çıkarın

Başkalarına Yardım Edin


Olumsuz Düşüncelerden Kurtulunİlk olarak olumsuz düşüncelerden kurtulmakla başlayabilirsiniz.

Hikayeler dünyayı algılamamızı sağlar ve herkesin kendine, kendi hakkında anlattığı bir hikaye vardır.


Eğer kendinizi anlattığınız hikaye olumsuz bir yapıya sahipse,

duygularınız ve düşüncelerinizde olumsuzluk üzerine biçimlenecektir. Kendiniz hakkında olumsuz düşünceler ve yargılara varırsanız, kendinize saygı duymanız zorlaşır. İşte bu yüzden içsel hikayenizi değiştirmelisiniz.


Her insanın olumlu ve olumsuz yanları vardır ve önemli olan olumlulara tutunup, olumsuzları azaltmaya çalışmaktır.

Kendinize değer vermesi gereken ilk kişi sizsiniz. Eğer olumlu yanlarınızı görmekte zorlanıyorsanız, bir hafta boyunca bunları tespit not almayı deneyebilirsiniz.

Başlangıçta yazmak zor gelse de, bunu yapmaya devam ettiğinizde,

bir haftanın sonunda ne kadar çok olumlu yönünüzün biriktiğine hayret edeceksiniz. Olumlu yanlarını görmeye başladığınızda,

öz saygınız da zamanla yükselmeye başlayacaktır.


Spor Yapınİnsanın bedenine gösterdiği özenle özsaygısı arasında bir bağlantı vardır. Kendisi hakkında iyi hissetmeyen birisi için

bedenine iyi bakma motivasyonu bulmak zordur. Ama bunun tersi de geçerlidir.


Yani kendinize ne kadar Özen gösterirseniz, öz saygınız da o denli artar. Çünkü bedenine iyi bakmak, insanın kendisine yaptığı bir yatırımdır ve bunu yapmak kendinize değer Verdiğinizi gösterir.


Sadece daha fazla hareket ederek bedeninize ihtiyacı olan özeni göstermek için bir adım atabilirsiniz. Spor yapmak, vücuttaki mutluluk hormonunu arttırır. Kan basıncını ve kan şekerini dengeler ve kas ve eklem sağlığını arttırır. Bunun sonucunda kişi genel olarak kendisi hakkında iyi hissetmeye başlar.


Yeni Yetenekler EdininYeteneklerinizi keşfedebilmek ve en az bir konuda uzmanlaşabilmek, öz güven açısından büyük bir öneme sahiptir.

Yeteneklerinize uygun bir konuda ustalaştığınızda, kendinizi yeterli hissedersiniz.


Bilgi birikiminiz artar ve bir yetenek sahibi olmak size bir değer katar. Ve bu, kişiye yetkinlik duygusu ve dolayısıyla özsaygı getirecektir. İşte bu yüzden ilgi alanınıza uygun yetenekler keşfetmek için yeni şeyler denemekten korkmayın. Müzik, çizim ya da yabancı dil gibi saygın konularda bir yeteneğiniz varsa, muhakkak bunların üzerine gidin.


Mükemmeliyetçiliği BırakınMükemmelliyetçi insanlarla bir arada olmak zordur. Mevcut durum ne kadar iyi olursa olsun, gözünü mükemmel olmaya dikenler hiçbir zaman memnun olmaz ve her zaman kötü yönleri görürler. Eğer kendinize karşı mükemmelliyetçi bir tavır gösterirseniz, elinizdekilerden memnun olmanız ve kendiniz hakkında adil bir yargıya sahip olmanız da zor olacaktır. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve düzelt etmeyeceğiniz yanlarınız için eksiklik duygusuna kapılmayın. Kimse mükemmel olmak zorunda değil.


Kendinizi Başkalarıyla KarşılaştırmayınKendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, asla kazanamayacağını bir savaşta taraf olmaktır. Çünkü her zaman daha genç, daha varlıklı, daha yetenekli ve sizden çok daha fazlasına sahip insanlar olacaktır.


Bu yüzden kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, altından kalkamayacağınız bir baskıya girmenize, dolayısıyla olumsuz iç konuşmalara, strese ve anksiyeteye sebep olur.


Sosyal medyada her zaman mutlu olan insanları bir kenara bırakıp

kendi değer ve hedeflerinize odaklanın. Bırakın başkalarının sahip olduğu şeyler onları ilgilendirsin, sizi değil.


Karamsar İnsanlardan Uzak DurunSizi kendi hakkınızda iyi hissettirecek insanlarla daha çok vakit geçirin ve karamsar insanları hayatınızdan çıkarın.

Siz ne kadar olumlu yönlerinize odaklanmaya çalışıp mükemmelliyetçi düşüncelerden sıyrılmaya çalışsanız da,

hayatınızdaki insanlar size bu konuda yardımcı olmadığı sürece

başarılı olmanızı ihtimal dahilinde değildir.


Böyle insanlarla görüşmeyi bırakmanız bir yana, bu tarz düşünceleri okumaktan ve dinlemekten de uzak durmalısınız. İnternette ve televizyon karşısında geçirdiğiniz vakti azaltın ve internette modunuzu yükseltebilecek kaynaklara

veya mümkünse bunların yerine kitaplara yönelin.


Başkalarının Ne Düşündüğünü UmursamayınBaşkalarının ne düşündüğü sizin için önemli olursa kendiniz olmak için İhtiyacınız olan özgürlüğü kendinizde bulamazsınız.

Hayatınızı yaşayan kişi sizsiniz ve bu yüzden başkalarının düşüncelerinin kararlarınıza etki etmesine izin vermemelisiniz.

Başkalarının ne düşündüğünü takmayacağınıza dair kendinize bir söz verin ve kararlarınızı isteklerinize göre vermeye başlayın.


Böyle davranarak kendi seçimlerinize saygı göstermiş olursunuz

ve hiç bir kararından pişman olmazsınız Ama başkalarının düşüncelerini kriter belirlerseniz, öz saygınızı asla koruyamazsınız. Çünkü kontrol sizin elinizde olmaz.


Hatalarınızdan Ders AlınKonfor alanınızın dışına çıkıp anlamlı bir şeyler başarmaya çalıştığınızda, hata yapmanız çok normaldir. Büyük şeyler başarmış tüm insanlar bu yollardan geçmiştir. Ama biz sadece onların hikayelerindeki başarılı kısımları duyarız. Hatalarınız için kendinizi suçlamak yerine farklı bir bakış açısı elde edin.


Kendinize bir arkadaş ya da bir aile bireyi gibi bakın ve siz başkası olsanız Kendinizi nasıl destekleyeceğini düşünün.

Sonra da kendinizle bu teselli konuşmasını yapın ve hatalarınızdan ders almaya bakın.


Bu sayede bir hata yüzünden umutsuzluğa düşmenizi engellemiş olacaksınız ve duygusal yükünüz hafiflediği için olanları mantık süzgecinden geçirerek kendinize ders çıkarmanızı kolaylaştıracak sınız.


Gerçekten Değerli Olan Yanlarınızı Ortaya ÇıkarınEinstein: "Herkes bir dahildir ama bir balığı ağaca çıkma yeteneği ile yargılarsanız, hayatı boyunca bir s**** olduğuna inanacaktır." demiştir.


Herkesin güçlü ve güçsüz yanları vardır Belki işinizde çok iyisiniz ama yemek yapma konusunda berbatsınız. Hiç bir özelliğiniz tek başına gerçek değerinizi ortaya koymaz.


Kendinize hayatınızda güçlü hissettiğiniz ve öz saygınızın yüksek olduğu zamanları hatırlatın. O zamanlarda neler yapıyordunuz, iyice düşünün. Bunu tek başınıza yapamıyorsanız,

bir arkadaşınızdan size güçlü yanlarınızı söylemesini rica edebilirsiniz.


Bu sayede, kendiniz hakk