Ara

En İlginç 45 Bilgi

En ilginç bilgiler listemize hoş geldiniz. Bugün çoğu kişinin ilk kez duyacağı en ilginç 45 bilgi öğreneceğiz. Yeni bilgiler öğrenmeyi ben çok önemsiyorum çünkü. Dünya çok hızlı ilerliyor karşımıza çıkan yeni olayları çok hızlı adapte oluyoruz. Böyle olunca da bizler şaşırmayı unutuyoruz. Ben de bugün hem yeni şeyler öğreneceğimiz hem de şaşıracağımız liste hazırlamaya çalıştım listeyi sonuna kadar okuyun bakalım kaç bilgi bilmiyorsunuz ya da kaç bilgi ile şaşıracaksınız. Çok keyifli bir liste olacak çayınız kahveniz hazırsa Hemen başlayalım.


En İlginç 45 Bilgi
En İlginç 45 Bilgi

En İlginç 45 Bilgi


100 Yıllık Bahşiş

Satılık Eyalet

0,00000000001

Duygularımızın Süresi

T Hücreleri

Dismorfobi

Bakteri Dostu Kulaklıklar

Evde Bitmeyen Tozlar

Cıa

Damsız Girilmez

3 Zengin Aile

Vincent Van Gogh

Kablumbağa Terbiyecisi

Diplomasız İşliler

Suriyeli Steve Jobs

Leonardo Da Vinci

Dahi ve İyi

Picasso

Neden Duvarın İçinden Geçemeyiz?

Sudan Hafif Gezegen

Atomlardaki Boşluklar

Kalp Atış Sayısı

3 Renkli Kediler

Çikolata

Bambu

Uyanmak İçin Elma Ye

Kereviz

Arı

Ceviz Kabuğundaki İnsan

Yalnızlık Nedir?

İnsan Ömrü

Gençlerin Dünyası

Antartika

Güneşten Sıcak Yıldırım

İnternet

Tura

İnsana Benzeyen Muz

Ölümsüz Ağaçlar

İstanbul

Ülke Gibi Şehir

Atanamayan Devlet

İrlandaki Azeriler

Alışveri Sepeti

Kar

Veba mı? Papaz mı?

Çin

Acımasızlık


100 Yıllık Bahşiş


1922 yılında Einstein bir konferans için Tokyo'ya gidiyor otelde bulunduğu sırada Einstein Nobel ödülü aldığını öğreniyor tabi çok sevinçli bir halde tam bu sırada bir komi ona bir konuda bir yardımcı oluyor bahşiş vermek istiyor. Albert Einstein ama tabii Japonlar bizim gibi değil bahşiş almak onlar için çok ayıp bir durum bahşiş kabul etmiyor. Albert Einstein da eli boş göndermek için bir not defterine iki cümle yazıyor komiye veriyor ve Albert Einstein şöyle bir şey söylüyorlar ona eğer şanlıysan bir gün gelecek ve sana az önce vereceğim birkaç bozukluktan çok değerli olacak bu iki cümle diyor.


Einstein haklı mı çıkıyor peki tam üç yıl önce 2017 yılında bu kominin torunu Einstein bunu notunu bir açık artırmada 1.6 milyon dolara satıyor. Einstein biz ağırlıklı olarak genel görenelik kuramından tanırız ama açık artırmada 1.6 milyon dolara satılan notta iki cümle var ki Einstein sanki mutluluğunda kuramını yazmış. "Bilgin ve mütevazı bir hayat sürekli huzursuzluğun eşlik ettiği ve şuursuz halde başarı peşinde koşulan bir hayata göre daha fazla mutluluk getirir".


Satılık Eyalet


Muhtemelen herkes Alaska'nın Amerika'nın en büyük eyaleti olduğunu bilir. Peki 1867 yılında Alaska'nın Rusya'ya ve ait olduğunu ve o dönemde Rusya'nın osmanlıyla kırım savaşı yüzünden ekonomisinin çöktüğünü ve para kazanmak için Alaska'yı 7 milyon dolar karşılığında Amerika'ya sattığını biliyor muydunuz.


0,00000000001


Evrenin en soğuk noktası nerededir? Sanki öyle geliyor ki dünyadan çok uzaklardadır değil mi ve Samanyolu'ndan gideceksin gideceksin gideceksin en karanlık en uç noktalarda falandır oralarda bir yerdedir. Hayır evrenin en soğuk noktası baya Dünya da arkadaşlar tabi özel bir ortamda oluşturulmuş 0.00000000 Bir Kelvin Derece yani neredeyse Mutlak sıfır zaten Tam sıfıra ulaşmak mümkün değil Çünkü Tam 0 da enerji yoktur. Enerji yoksa da soğuyacak bir madde yoktur.


Duygularımızın Süresi


Duygularımızın ne kadar uzun sürdüğünü hiç düşündünüz mü? Yani içine girdiğimiz modların iyi kötü halin üzerimizde ne kadar tesirli olduğunu hiç düşündünüz mü? Bilim adamları bunun araştırmasını yapmış arkadaşlar ve bizim için içine girdiğimiz modların duyguların hissiyatların ne da sürdüğünü çıkarmışlar. Üzüntüyü hissetme süremiz genellikle 120 saatmiş, nefret 60 saat sürüyormuş, Neşe 35 saat, umutsuzluk umut kaygı hayal kırıklığı ve memnuniyet 24 saat sürüyormuş, kıskançlık 15 saat, rahatlık 8 saat, coşku altı saat, huzur dört saat, suçluluk 3 saat, stres 3 saat, öfke bir saat ve korku üzerimizde tam 40 dakika etkili oluyormuş.


T Hücreleri


Vücudumuzdaki T hücreleri kanser hücrelerinde dahi öldürebiliyor T hücrelerinin üretimi ise mutluluğunuzla yani endorfin miktarımız da doğru orantılı. Dolayısıyla yani sağlığımızın anahtarı mutluluk diyebiliriz.


Dismorfobi


Instagram başta olmak üzere özellikle son yıllarda hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen sosyal medya yüzünden birçok kişi Dismorfobi hastalığına yakalandı yani kendini beğenmeme ama çoğumuz bunun farkında bile değiliz.


Bakteri Dostu Kulaklıklar


Kulaklıkla müzik dinlemeyi telefon görüşmesi yapmayı hatta telefon görüşmesi yapmazken bile kulaklarımızın bu da durmasını hepimiz. Belki çok seviyoruz. Peki şunu biliyor muydunuz? Bir saat boyunca kulaklıkla müzik dinlemek. Kulak içindeki bakteri sayısını yüzde 800 oranında arttırıyor.


Evde Bitmeyen Tozlar


Bir insan hayatı boyunca ortalama 22 kilo ölü deri kaybediyor arkadaşlar bunu daha önce de konuşmuştuk evde toz diye havada uçuşan gördüğümüz şeyler aslında evde yaşayanların kaybettiği ölü deriler.


Cıa


1960'larda CIA ameliyatla kedilerin içine pil , anten ve mikrofon koyarak onları bir nevi canlı ses kayıt cihazlarına dönüştürerek Rus konsolosluklarına bırakıyormuş yani böyle şeyleri duyunca insan kötülüğe çalıştırdığı kafasını birazcık olsun iyiliğe çalıştırsaydı sanırım çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olurduk diye insan düşünmüyor değil.


Damsız Girilmez


Arkadaşlar bazı mekanlarda damsız girilmez ibaresi vardır. Ben Fransızca'da Hanım demek Madam dan aklınıza gelsin yani Hanımsız bayansız girilmez anlamına gelir. Peki bu kadar gereksiz bilgiyi sizin niye paylaştım.


Evet bilgi gereksiz olabilir ama karşımıza çıkan şeyi hemen kabul etmek yerine onu anlamaya çalışmak kökeninin merak etmek sorgulamak bilginin kaynağının peşine düşmek şüpheci olmak keşfedici olmak çoğu işlemciyi inanılmaz geliştiriyor. Eski insanlar bir cümle bir şey öğrenmek için altı ay yol giderlermiş. Biz şu an aynı cümleyi altı saniyede internet aracılığıyla öğrenebiliyoruz. Tabi bu yeteneğimizi bu araç gereçleri doğru şekilde kullanabilirsek. Bence kullanmalıyız.


3 Zengin Aile


Dünyanın en zeki 3 Ailesi Dünyanın en fakir 48 ülkesinin toplamından daha zengin.


Vincent Van Gogh


Bu hepimizin bildiği Van Gogh yaşamı boyunca eski çizim resim olmak üzere iki binden fazla Eser üretmiştir yaşarken bunların sadece bir tanesi satılmıştır. Van Gogh göremese de kalan tüm eserleri kendisi vefat ettikten sonra satılmıştır ve çok ilginç bir bilgi. Dünya da satılan en pahalı 20 resmin dördü kendisine aittir.


Kablumbağa Terbiyecisi


Meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu biliyorsunuz. Peki bu tablonun çizeri olan Osman Hamdi Bey'in Kadıköy'ün ilk belediye başkanı olduğunu biliyor muydunuz? Evet bu topraklardan zamanda çok değerli çok entelektüel yöneticiler geçmiş.


Diplomasız İşliler


Bill Gates, Mark Zuckerberg, Thomas Edison, Henry Ford Steve Jobs bunların hepsinin ortak özelliği var bir düşünün bu mucitlerinin hiçbirinin üniversite diploması yok.


Suriyeli Steve Jobs


Apple'ın kurucusu Steve Jobs'ı herkes tanıyor dur Peki Steve cevapsız Suriyeli olduğunu biliyormuydunuz. Evet Steve Jobs'ın babası Suriyeli bir bilim insanı ve doğduktan bir hafta sonra Amerikalı bir aile evlatlık veriliyor. Akıllara şu soru geliyor Lütfen yorumlara yazın coğrafya kadermidir.