Ara

En İyi Makyaj Fırçaları

En iyi makyaj fırçalarını benim de kullandığım listeme hoş geldiniz. Bu liste de hem uygun hem de yüksek fiyatlı en iyi makyaj fırçalarını sizler için inceledim. Ve kendi deneyimlerimden bahsettim. Umarım keyifle okursunuz.


En İyi Makyaj Fırçaları


Makyaj Fırçaları:

Ecotools Makyaj Fırçası

Nascita Makyaj Fırçası

The Brushh Makyaj Fırçası

Flormar Makyaj Fırçası

Wet n Wild Makyaj Fırçası

Bobbi Brown Makyaj Fırçası

Real Techniques Makyaj Fırçası

Nars Makyaj Fırçası

Mac Makyaj Fırçası

Sigma Makyaj Fırçası


Ecotools Makyaj Fırçası


Ecotools Makyaj Fırçası
Ecotools Makyaj Fırçası

Ecotools markasının beşli seti. Çok hafif kullanımı olan tamamıyla geri dönüştürülmüş bambudan yapılmış misyonu da vegan olan bir marka. Fırçaların kendi kılları da tamamıyla sentetik kesinlikle hayvan kılı değil. Beşli set olması ve kendi çantasının olması da çok güzel. İsterseniz seyahate giderken, isterseniz makyajınız bittikten sonra tozlanmaması için çantasına da saklayabilirsiniz.


Bir tane allık fırçası var ama eğer isterseniz bunu transparan pudra uygulamak için de kullanabilirsiniz. Klasik kaş tarama fırçası var. Hem eyeliner çekmek hem de kaşlarınızı doldurmak için ya da farla da aynı şekilde. Hem kaşta hem de eyelinerda kullanabileceğiniz çift kullanımlı bir fırçası var. Bir tane göz altı kapatıcısı için bir tane de farınızı oturtmak için fırça var. Belki de bu setin tek dezavantajı hani içerisinde bir karıştırma fırçası olmaması.


Daha tek renk far kullananlar için. Ya da simli farları oturtmak için düz iki tane fırça var. Aslında hem concealer fırçası iki görevde yapabilirdi. Hem concealerınızı sürüp hem de farınızı oturtabilirdiniz. Hani keşke bu setin içerisinde bir tane de karıştırma fırçası olsaydı.


Nascita Makyaj Fırçası


Nascita Makyaj Fırçası
Nascita Makyaj Fırçası

Nascita markasını mutlaka görmüşsünüzdür. Son zamanlarda oldukça popüler bir marka. Bana sorarsanız en çokta trendleri takip eden Türk markası diyebilirim. Hani tüm globalde böyle trendler neyse hemen onunla alakalı yeni bir seri çıkartıyor. O yüzden de bu markayı özellikle çok seviyorum. Nascita'da seçenek çok fazla.

Yine dediğim gibi en son trend böyle oval yassı fırçalardan tutun daha enteresan böyle farklı açılı fırçaları da var.


Hani ben mesela her birini denedim Nascita'nın bir çok fırçasını günlük makyajlarımda da kullanıyorum ama örneğin mesela şu açılı olan bambu saplı seriyi çok kullanışlı bulmadım. Şu ortasının boş olması bana hani çok bir anlam ifade etmedi ama bir çok diğer fırçası çok güzel. Örneğin şunun kadar güzel bir fan fırçam hiç bugüne kadar olmamıştı. Ne zaman hani highlighter uygulamak istesem ya da kontür yapmak istesem bu fırçayla çok rahatlıkla yapabiliyorum.


Ya da daha önce favorilerime koyduğum mutlaka sahip olmanız gereken fırçalardan bir tanesi dediğim yine Nascita'nın 136 numaralı fırçası. İsterseniz bununla göz altı kapatıcınızı da dağıtın. İsterseniz fondöteninizi dağıtın. İsterseniz son böyle dokunuşlarınızı yapın. Gerçekten çok pratik bir fırça. Dediğim gibi yani çok trendleri takip eden bir marka olduğu için son dönemde globalde ne görüyorsanız global daha yüksek fiyatlı markalarda, Nascita'da mutlaka görürsünüz. Benim uygun fiyatlı alternatifler arasında en beğendiğim markalardan biri kesinlikle.


The Brushh Makyaj Fırçası


The Brushh Makyaj Fırçası
The Brushh Makyaj Fırçası

The Brush markası hem görünüşüyle, hem de kullanışıyla yine uygun fiyatlı markalar arasında en sevdiklerimden bir tanesi. Vegan bir marka bu. Yine fırçaların kılları tamamen sentetik. Hiçbir şekilde hayvan kılı kullanılmıyor. Benim bu markada en kullanışlı bulduğum 3 fırça var. Bir tanesi aslında fondöten fırçası olarak geçiyor ama yine hem fondöteninizi hem göz altı kapatıcınızı hem de krem kontürlerinizi bu fırçayla çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer toz kontür kullanmak istiyorsanız, pudra şeklinde bununla yine kontürünüzü yapıp, şu şekilde de allığınızı uygulayabilirsiniz.


Far fırçası olarak yine biraz kısıtlı bulduğum bir marka. Bunda da yine karıştırma fırçası yok ama çok geniş bir far fırçası var. Ben mesela daha böyle hani üzerine su sıkıp daha düşebilecek pulları ya da simleri olan farları bu büyük far fırçasıyla çok güzel şekilde oturtabiliyorum. Yine hani bu tarz farları kullanmayı sevenler ya da tek renk far kullanmayı severler, bu şekilde geniş fırçayla belki sadece bir iki hamleyle bütün göz kapağına bu fırça sayesinde farlarını yayabilirler.


Flormar Makyaj Fırçası


Flormar Makyaj Fırçası
Flormar Makyaj Fırçası

Flormar'ın üç tane fırçası var bende. Aslında Flormar'ın fırçalarıyla ilk olarak özel bir jean serisi çıkartmıştı hatırlayanlarınız vardır. O jean serisiyle beraber göndermişlerdi bu fırçayı bana. Çok beğenmiştim daha öncede favorilerime koymuştum. Eğer mağazalarda varsa mutlaka gidin bakın diye. Yine aynı şekilde yayvan bir fırça olmadığı için ve çok dayanıklı bir fırça, defalarca yıkadım bu fırçayı hiçbir şekilde formundan bir şey kaybetmedi. Yayvan olmadığı içinde yine çok güzel şekilde katlanma bölgenizi boyutlandırabiliyorsunuz.


Yumuşacık, asla göz çevrenizi tahriş etmiyor. Çünkü genelde bazı karıştırma fırçalarının kılları çok sert. Bunda da kesinlikle öyle bir şey yaşamazsınız. Birde büyük bir göz altı kapatıcısı fırçası aslında bu. Yine ama hem göz altınızı hafif kapatmak için hem de farlarınızı oturtmak için çok güzel, büyüklüğü harika olduğu için yine sadece şöyle bir iki, üç belki hamleyle istediğiniz farı çok rahatlıkla oturtup bunla da dağıtırsınız. Ben şöyle ufak boyuttaki yan açılı fırçaları çok kullanışlı buluyorum. Hani yüzünüz ufaksa da yine kontürünüzü çok rahatlıkla yaparsınız. Allığınızı da yine çok rahat şekilde sürersiniz. Bunda da hiçbir şekilde dökülme yaşamadım.

Yumuşacık ve uygun fiyatlı alternatiflerde oldukça beğendiğim bir marka.


Wet n Wild Makyaj Fırçası


Wet n Wild Makyaj Fırçası
Wet n Wild Makyaj Fırçası

Görüntü olarak uygun fiyatlılar arasında belki de en güzeli Wet N Wild'ın fırçaları. Tam bir unicorn fırçası diyebiliriz. Ama performans olarak açıkçası çokta bayılmadım. Diğer alternatiflerine göre biraz zayıf kaldığını düşündüğüm bir marka. Seçenek olarak da yine çok fazla bir seçenek yok. Ben en kullanışlı bulduğum bu üçünü aldım. Şu fırçayla yine geniş olduğu için farınızı oturtup işte minik sivilcelerinizi kapatabilirsiniz. Ama karıştırma fırçası yok bu seride haberiniz olsun.


Bununla allık sürebilirsiniz, zaten allık fırçası olarak geçiyor ama biraz fazla uzun buldum kıllarını. Allığınızı sürerken hafif sağa sola savrulma yapabiliyor. Bu tarz böyle savrulma yapan fırçaları ben çok sevmiyorum. Birde açıkçası birazcık dökülme yapıyor fırçalar. Birde tabii kiri de çok fazla gösteriyor. Eğer hani çok pigmentli likit ürünleriniz varsa hani direk bu beyaz kısımlarda kalıyor ve onlar çok fazla çıkmıyor. Haberiniz olsun. Yan açılı fırçası aralarında en kullanışlı bulduğum enteresan şekilde mesela şunda hafif dökülme oluyor ama bunda hiç dökülme olmadı.


Yine zaten diğer muadillerine çok benzediği içinde ufak olduğu içinde küçük yüzlüler de hem kontür uygulamalarını hem de allık uygulamalarında rahatlıkla kullanabilirler. Ama dediğim gibi tüm uygun fiyatlılar arasında en zayıf bulduğum Wet N Wild oldu. Ama görüntüsü gerçekten çok güzel.


Bobbi Brown Makyaj Fırçası


Bobbi Brown Makyaj Fırçası
Bobbi Brown Makyaj Fırçası

Bobbi Brown, benim makyaj ürünleri anlamında da çok severek kullandığım bir marka. Biliyorsunuz Bobbi Brown'un fırçaları da var. Ama tabii bir Mac kadar çok fazla alternatifli fırçaları yok. Ama kesinlikle makyaj yapabilmeniz için yeterli fırçalar.

Bobbi'nin de görüntüsü diğer yüksek fiyatlılara göre oldukça hoş ve şık gözüküyor. Temizlenmesi son derece kolay. Bugüne kadar herhangi bir Bobbi fırçasında asla ve asla dökülme, yıpranma görmedim. Şu anlamda da aslında Bobbi'yi çok seviyorum genelde fırçaların şu kısımları hep metal oluyor ya.


Bunda o metal olmayışı tamamıyla bu kısmının böyle mica gibi bir materyalden yapılması gerçekten çok güzel. Çok hafif olduğu içinde çok rahat makyaj yapabiliyorsunuz. Kolunuz hiç yorulmuyor. Ve yıkadığınız zamanda hani o metalinden sökülme gibi bir şey söz konusu değil, gerçekten çok iyi şekilde tutturulmuş fırçalar. Fırçalara gelirsek yine gerçek hayvan kılı olmayan fırçalar kullanılıyor Bobbi'de.


Bu da benim zaten sevdiğim bir şey, sentetik fırçalar. Bobbi'de en sevdiğim fırçalar şu benim sanırım en çok seyahatlerde yanımda götürdüğüm fırça. Full coverage face diye geçiyor. Bütün hem ince hem kalın aklınıza her türlü gelebilecek kalın yapıda yada ince yapıdaki ten ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürünü emmeden çok eşit ve doğal şekilde cildinize dağıtıyor. O yüzden Bobbi'nin bu fırçası benim gerçekten favorim.


Bunun dışında göz fırçalarında çok fazla alternatif yoktur Bobbi'de. En azından benim kullandığım seriden sonra yeni bir şeyler çıktıysa bilmiyorum ama. Benim bildiğim kadarıyla böyle çok alternatif yok. Bir tane büyük bir karıştırma fırçası var. Gerçekten eğer gözleriniz ufaksa bu karıştırma fırçası size biraz büyük gelebilir. Ama ben en son dokunuşları yapmak şu köşe noktaları birazcık daha yine böyle keskin değil de daha dağılmış şekilde göstermek için bunu kullanıyorum.


Ama biraz katlanma bölgesi için oraya buraya dağılabiliyor far. Onun için çok tercih etmiyorum ama kenarları dağıtmak için kullanıyorum. Onun için gerçekten çok yumuşak ve çok kullanışlı bir fırça. Bunun dışında yine hem toz kontürlerinizi hem allıklarınızı çok rahatlıkla yapabileceğiniz bir fırçası var.

Yani Bobbi'nin de fırçaları gerçekten çok dayanıklı.

Ve çokta kullanışlı.


Şu tarz ikili fırçaları da oluyor. Bir tane de son olarak onun örneğini göstereyim. İsterseniz bir tarafıyla daha keskin bir eyeliner yapabiliyorsunuz kuyruklu. Bir tarafıyla birazcık daha böyle smokey eye gibi yapabileceğiniz böyle ikili küçük bir fırçası var. Dağıtmak için de kullanabilirsiniz bunu. Ya da yine hem eyeliner çekebileceğiniz hem de kaşınızı boyuyabileceğiniz ve bu tarafında da kaş tarağı olan çok kullanışlı ikili fırçaları da var.


Real Techniques Makyaj Fırçası


Real Techniques Makyaj Fırçası
Real Techniques Makyaj Fırçası

Real Techniques belki de makyaj fırçalarıyla ilk tanıştığımız markalardan biri olabilir. Gerçekten bize makyajımızı fırçayla yapmaya alıştıran marka diyebilirim. Ama enteresan şekilde benim çok fazla Real Techniques fırçam yok. Genellikle elimde hep farklı markalar olduğu için Real Techniques'in sadece şu serisini satın almıştım. Ve oldukça da memnun kaldım ama asıl biliyorsunuz şu renkte olan klasik bir serisi var, turuncu, pembe ve mordan oluşan. Gerçi artık bunun da yenileri çıktı, Real Techniques'de kendini çok geliştirdi.


Bana sorarsanız son derece dayanıklı fırçalar. Bugüne kadar onlarca kere yıkadım RT fırçalarını ve yine hiçbir şekilde bir dökülme bir yıpranma yerinden çıkma yaşamadım. Ama bu seridense kesinlikle yine alacaksanız eski seriyi almanızı tavsiye ederim. Çünkü yeni seri tamamıyla biraz ambalaja yatırım yapıldığı için çok şık gözüküyor kesinlikle ama bence hakkettiğinden biraz fazla pahalı olduğunu düşünüyorum. O yüzden klasik serinin fırçaları hem çok dayanıklı hem de dediğim gibi fiyat performans olarak da sizi tatmin edecektir.