Ara

En İyi 50 Motivasyon Filmi Mutlaka İzle!

En iyi motivasyon filmleri mutlaka ama mutlaka izlemeniz gereken dev rehber hazırladım. Neden motivasyon kategorisini seçtim çünkü Yaz bitti Eylül'e girdik online da olsa eğitim başlamak üzere ve insanlar çok yoğun iş temposunu başlıyorlar bu noktada hepimizin ihtiyacı olan şey konsantrasyon ve motivasyon Bu listede ki filmlerin bir çoğumuza çok iyi geleceğini düşünüyorum.


En İyi 50 Motivasyon Filmi
En İyi 50 Motivasyon Filmi

Bu arada listeyi karışık yaptım IMDb puanına ya da kendi beğenmeleri sıralamadı Ayrıca çok Filmimiz olduğu için hızlı hızlı birkaç cümle önermeler şeklinde geçeceğiz ilk filminden başlayalım.En İyi Motivasyon Filmleri


Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Tanrıyı Oynayanlar

Kör Nokta

Zeka Pırıltısı

Coco

Umudunu Kaybetme

Doktor strange

Ölü Ozanlar Derneği

Gandhi

Joy

Sosyal Ağ

Kurucu / The Founder

Steve Jobs

Einstein and Eddington

Mary & Max

Can dostum / Good Will Hunting

Tatlı Bela / Erin Brockovich

Edmond

Sol Ayağım / My Left Food

Queen Of Katwe

Dangal

Temple Grandin

Rüzgar Yükseliyor

Whiplash

12 Yıllık Esaret

Cennet Sineması / Cİnema Paradiso

Ölümsüz Anlar

Yes Men

Ekim Düşü / October Sky

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Koç Carter

Milyonluk Bebek

Yedek Parçalar

Şeflerin Masası / Chefs Table

Milyoner / Slumdog Millionaire

Kahraman Çocuk

Muhteşem Münazaracılar

Zootopia

Hayatımın Maçı

Sınıfın Önünde

Zoraki Kral

Gizli Sayılar

Cesur Yürek

Akıl Oyunları

Mucize / Wonder

Yukarı Bak / Up

Marslı / The Martian

Anigma / The Imitation Game

3 Aptal / 3 Idiots


Rüzgarı Dizginleyen ÇocukAfrika'da yaşanan bir kıtlık ve bir çocuğun ailesini Hatta Köyü kurtarma çabası bu yokluğun içinde bir çocuğun mucitlik peşinden nasıl hırsla inançla koştu görünce şehirlerde bu kadar varlığın içinde ne kadar verimli yaşadığımızı ne kadar üreten yaşadığımızı sorgulanacaksınız izlemeniz gereken çok güzel filmlerden birisi.


Tanrıyı OynayanlarGerçek yaşanmış bir hikaye arkadaşlar William Thomas bir yerde işe giriyor hademe olarak el becerileriyle bazı yetenekleriyle orada çalışan bir doktoru hatta ünlü bir doktorun ilgisini çekiyor. Doktor William Thomas yardımcı oluyor yanına asistan

olarak alıyor ama film burada başlıyor zaten William Thomas'ın önünde iki problem vardır siyahidir ve diploması yoktur.


Kör NoktaÇok sevdiğim filmlerden birisi olmuştu kayıp insanın elinden tutulup onun içindeki Cevheri nasıl ortaya çıkartıldığını gösteriyordu. Yani bir insan bir insanın hayatına ne kadar etki edebilir. Bu filmde göreceksiniz ve bu duygusal bir film hem motive edecek film izlemenizi öneririm.


Zeka PırıltısıGirişimci işte üniversiteye yeni başlamış ya da üniversite sıralarında olan heyecanı olan hayalleri olan gençlerin özellikle izlemesini önerdiğim filmlerden birisi. Bir mühendisin azmini ve hakkını arama çabasını izliyoruz filmde.


Coco2017 yılında yayınlanmış bir animasyon filmde kendinize dair de çok da bulacaksınız geleneksel ve baskıcı bir aile çocuklarının hayal kurmasının hayallerinin peşinden gitmesine izin vermiyor ama o çocuk zaten bu animasyonun yapılmasına sebep oluyor ve hayallerinin peşinden gidiyor.


Animasyon çocuk filmi gibi gözüküyor ama bence yetişkinlere de inanılmaz mesajlar veriyor sahneleriyle renkleriyle müzikleriyle çok çok güzel bir animasyon aynı zamanda motive edici yanları var aynı zamanda duygusal sahneleri de var. Yani birkaç kez bu çocuk animasyonu gibi gözüken eserde ağlaya bilirsiniz.


Umudunu KaybetmeGirdiği her listede neredeyse bir numara olabilecek motivasyon ilham verici filmlerden birisi daha önce çok kez de önermiştim zaten üstüne çok durmaya gerek yok muhtemelen de incelemişsinizdir. Ama bu 50 filmlik liste de olması gerektiğini düşünüyordum.


Doktor strangeÇok güzel film ama motivasyon film kategorisine girer mi buna tam emin değilim. Peki neden bu listeye koydum öyle bir repliği var ki sırf bu replik yüzünden bir motivasyon filmi olarak görülebilir batılı bir doktor müthiş spritüel yetenekleri olan doğu bilgisinin karşına gidiyor ve şöyle bir soru soruyor. Tüm bunları nasıl başa biliyorsun soruyla karşılık veriyor.


Bilge peki sen nasıl doktor oldun? Doktor da cevaplıyor yıllar süren araştırma, eğitim, sınavlar, çalışma, müthiş mücadele sonucu ben bu şekilde doktor olabildim diyor. Doğu bilgesi de bunları dinledikten sonra sadece küçük bir tebessüm ediyor sanırım doktorun beklediğinden çok daha derin bir şekilde konuya doktorun sorusuna nokta koymuş oluyor.


Ölü Ozanlar Derneği1989 yapımı çok eski bir klasik bir film izlediğinizi düşünüyorum zaten eski geri kafalı statükocu bir okul yönetimi var yeni gelen öğretmenimiz. Tüm bu yapıyı kırıyor ve çocukların tekrardan hayal kurmasını umut etmesini sağlıyor tabi yönetim bundan hiç memnun değildir. Öğretmenler aslında herkes bu filmi izlemeli.


GandhiBiliyorsunuz Hindistan bağımsızlık hareketinin siyasi ve Ruhani lideridir. 1982 yapımı bu film belki sinema açısından çok büyük bir sanat eseri değil ama bu tarz vizyoner ve tarihe damgasını vurmuş insanların hayat hikayelerini bilmeliyiz diye düşünüyorum. Filmde İngilizlerin Hindistan'da nasıl baskı kurduğunu orayı nasıl sömürdüğünü öğreniyoruz.


Ayrıca Gandhi'nin tarihte şöyle bir sözü var. Atatürk İngilizleri yenene kadar tanrının ingilizlerden yana olduğunu düşünüyordum diyor yani bizim kurtuluş savaşımız Hindistan'ın bağımsızlığını kazanmasında çok ciddi bir referans ve motivasyon kaynağı olmuştur.


Joy2015 yapımı hırslı ve çevresindeki aslında birçoğumuz da çevresine benzeyen bir durum bu başarısız vizyonunu kaybetmiş enerjisini kaybetmiş insanların rağmen enerjisini, umutlarını, çalışmayı, başarma hırsını o mücadele ile hiç bırakmamış bir genç kadının yaşanmış hikayesi mücadele etmek, inanmak azim konusunda çok güzel motivasyon filmi özellikle çevresinde umutsuzluk üzerine bir baskı gören insanlar bu filmi çok güzel içselleştirecektir. Hayallerinden asla vazgeçme filmin ana

mesajı bu.


Sosyal AğFacebook'un ortaya çıkış hikayesini anlatıyor. Sinema olarak belki çok sanatsal bir film değil ama bence gençler. Özellikle bu tür start-up projeler yeni fikirler üretmek mucitlik peşinde koşan Gençler bu tarz hikayeleri bilmeli oradakiler onların nasıl döndüğünü bilmeli bir kolları aşina olmadığı diye bu tarz hikayeleri bence okumalı ya da film ise izlemeli.


Kurucu / The FounderMcDonalds'ın ortaya çıkış hikayesini anlatıyor özellikle kısır döngüden kurtulmak isteyen kendi işini yatırımını kurmak isteyenlerin izlenmesi gereken filmlerden birisi her ne kadar başrole bazen kıza bilseniz de güzel bir motivasyon Hikayesi filmi olduğunu düşünüyorum.


Steve JobsÖzellikle girişimler, Start Up'lar, yatırımlar yeni fikirlerle ilgilenen lisede ve üniversitede okuyan gençlerin hayatını bilmeleri gereken çok başarılı insanlardan birisi 2 filmi var biri 2013 diğeri 2015 yanlış hatırlamıyorsam incelerseniz hangisini beğeniyorsanız onu izlersiniz.


Einstein and EddingtonEinstein'ın bir dönem hayatını anlatıyor sanırım Einstein hayatını anlatan filmler içinde benim en beğendiğim filmi buydu izlemenizi öneririm bu dahi nin hayatını öğrenmek bize çok şey katabilir.


Mary & Max8 yaşındaki Mary ile 44 yaşındaki meksin mektup arkadaşlığına tanık oluyoruz hani şahsına münhasır filmler vardır ya hani izlerken dersiniz ya bunlar bu fikirleri nereden bulmuşlar diye başka hiçbir filme benzemiyor diye. İşte bu film başka hiçbir şeye benzemeyen animasyonlardan birisi ve muhtemelen birkaç yerde göz yaşınızda tutamayacaksınız çok güzel bir animasyon izlemenizi öneririm.


Can dostum / Good Will Hunting


1997 yapımı Will Hunting çok üstün zekaya sahip emayti Üniversitesi'nde çalışan bir temizlikçi bir akşam sınıfları temizlerken tahtada çok zor bir matematik sorusu vardır ve will Hunting bu temizlikçimiz hiç zorlanmadan bu soruyu çözer ve bir profesör bu genç adamda ki yeteneği fark eder. Filmi seveceğinizi ama beğenmezsiniz bile sırf bu hikaye yüzünden bile bu film izlemeye değer.


Tatlı Bela / Erin Brockovich


Bir kadının tek başına isterse mücadele ederse pes etmese koca dev şirketleri bile nasıl dize getirdiğini anlatan çok güzel bir film hem içiniz umutla dolacak hem de motive isteyeceksiniz kendinize.


Edmond


2018 yapımı Bu da Mary and Max gibi başka hiçbir şeye benzemeyen bir film Edmond genç bir tiyatrocu ve çok zor şartlara rağmen yazdığı bir oyun nasıl tarihi boyun haline geliyor hem komedi var, hem heyecan var hem de içerisinde bu Edmond'ın mücadelesinden dolayı çok da güzel bir motivasyon var izlemenizi öneririm.


Sol Ayağım / My Left Food


1989 eski ve klasik filmlerden birisi beyin felci dünyaya geldiği için vücudunu hiçbir yerini kullanamayan Christy Brown bir gün sol ayağını kullanabildiğini fark eder ve sadece sol ayağıyla yazdığı şiirler ve romanlarla İrlan da edebiyatının en önemli isimlerinden biri haline gelir.


Queen Of Katwe


Katwe kraliçesi Uganda'da yaşayan yokluk içinde yaşayan bir genç kız. Bir gün satranç oynamayı öğrenir ve sonra başına neler gelir film yapıldığına göre satranç oynamayı öğrenen bu fakir bölgedeki kızın bir şeyler başardığını tahmin edebilirsiniz yokluk içinde yaşayan bu genç kızın istenildiğinde inanıldığında bir insanın neler başarabileceğini anlattığı ve üstelik yaşanmış olan bu hikaye çok da güzel filmleştirilmiş sanatsal bir yönü de var izlemenizi öneririm.


Dangal


2016 yapımı Aamir Khan filmlerinden birisi. Hintli bir adamın kızlarının spor alanında Hindistan'da çok zor şartlarda toplum baskısına rağmen nasıl başarılı olduğunu mücadelelerini ve yaşanmış olan bu hikayelerini izliyoruz Bu filmde çok güzel bir film arkadaşlar özellikle toplum baskısına rağmen nelerin başarılı bildiğini gösteren çok güzel film filmler hiç unutmayacağım bir replik var. Baba kızlarından birisi ne şöyle söylüyor. Kızım eğer yarınki mücadeleyi kazanırsan devamını söylemem izleyin lütfen kızmadan...


Temple Grandin


Otizmin aslında bir hastalık olmadığını gösteren bir kadının dahi olan bir kadının gerçek yaşanmış bir hikayesini izliyoruz. Otizimli bireylerin hayatına bu kadar hassas ve doğru şekilde anlatan bir film daha önce izlemiştim. Muhtemelen birkaç noktasında gözyaşlarınızı tutamayacaksınız diye düşünüyorum.


Rüzgar Yükseliyor


2013 yapımı bir animasyon. Beğenir misiniz bilmem biraz yavaş tempolu gelebilir ama bir mühendis olarak bu filmin listeme çok keyifli ekledim aklın yeni fikirler de icatlarda olan bir gencin Japonya'yı diğer ülkelere muhtaç etmemek için kendi uçak icat macerasını anlatıyor. Hayao Miyazaki arkadaşlar Japonya'da çocukların animasyonlarını izleyerek büyüdüğü çok özel bir animatör.


Bu da mu animasyonda onun filmlerinden birisi zaten. Hayao Miyazaki çıtayı o kadar yükseklere çıkarmış ki bu filmlerde bu animasyondan da beklenti çok fazla olduğu için filmdeki animasyondaki tempo biraz apır olduğu için filmi biraz eleştiriler gelmiş ama bence biraz icatlarla işte yeni fikirlerle ilgilenenler için çok güzel çok motive edici filmlerden birisi.


Whiplash


2014 yapımı özellikle müzikle ilgilenen arkadaşlar bu filmi

sevecekler diye düşünüyorum. Baş kahramanın kendini müzeye bu kadar adamasından hoşlanacaklardır ve motive olacaklardır açıkçası film beni çok fazla çekmedi biraz sıkıcı buldum ama zevkler tartışılmaz dediğim gibi özellikle müzikle ilgilenenlerin izlemesi gereken müzikle ilgili insanların motive eden filmlerden birisi olduğunu düşünüyorum onun için de ben çok sevmediğime rağmen listeme ekleme gereği duydum.


12 Yıllık Esaret


Şunu hayal yedin arkadaşlar 1800'lerde New York'ta siyahi

bir müzisyensiniz bir gün bir insanla tanışıyorsunuz ve bir iş anlaşması yapıyorsunuz yeni bir şehre gitmeniz gerekiyor gözlerinizi bir açıyorsunuz. Bir çiftlikte köle olarak satılmışsınız. Birçok yerde duygulanacaksınız, şaşıracağınız ve kölelik gerçeğini belki de en güzel anlatan filmlerden birisi izlemenizi öneririm.


Cennet Sineması / Cinema Paradiso


1988 yapımı bir çocuğun sinema tutkusunu ve onun üzerinde

kurulmuş olaylar örgüsü izliyoruz. Sanırım izleyebileceğiniz en güzel filmlerden birisi olacak bu aynı zamanda yanlış hatırlamıyorsam. İtalya tarihinin de en iyi sinema yapımlarından birisiydi.


Ölümsüz Anlar


1900'lerin başında savaş ve yoksullukla mücadele eden İsveç'te bir kadının yaşam öyküsünü izliyoruz burada. Kadının alkolik kocası var ve çok zor şartlarda yaşıyor kadın. Bir gün Piyangodan kadına bir fotoğraf makinesi çıkıyor Ve o fotoğraf makinesiyle kadının hayatın anlamını bu macerasını olayları izliyoruz bu çok güzel filmlerden birisi bence.


Yes Men


2008 yapımı arkadaşlar harekete geçmenizi sağlayacak en hızlı şekilde sağlayacak filmlerin belki de başında gelen bir

film hem de başrolde Jim Carrey olunca oldukça fazla da gülmüş