Ara

İlgiyi Arttırma Yöntemleri! İlgi Neden Azalır? Azalan İlgi Eski Haline Döner mi?

İlişkiler hakkında en çok sorulan soruları toplasak herhalde giden döner mi sorusu birinci sıra da yer alır. İkinci sırayı ise hiç şüphesiz azalan ilgili eski haline döner mi? Sorusu gelir. Azalan ilgiyi eski haline döndürmek için ne yapmalıyım sorusu da devamı niteliğinde, bana bu soruyu sorduklarında önce ilginin azalması sebepleri neler olabilir diye soruyorum.


Sonra da olaya iki pencereden bakıyorum. Birinci pencereden ilgi azalması iddia makamının yaptıklarından olabilir mi? İkinci pencerem ise ilginin azalması acaba karşıdaki kişinin karakterinden kaynaklanıyor olabilir mi? Burada elde edilecek cevap şu yönden önemli.Bazen yorumlara yazıyorsunuz istemeyen gider, ısrar etmek neden, Giden gitmiştir gittiği gün bitmiştir, Beni istemeyeni ben hiç istemem, Bunlar Aşk acısını atlatmış ya da aşk acısına daha yeni başlamış kişilerin yorumları sonrasında yorumlar şu şekilde devam eder çünkü. Her şey onun yüzünden defolsun gitsin, kandırdı beni hayat da onu kandırsın ah beni buralara düşürdün ya alacağın olsun sonraki aşamada bende de hata vardı, Ah dilim tutulsaydı da söylemeseydim, Ah ben yapılmaması gereken her şeyi nasıl da yapmışım böyle gidiyor.


İşte o yüzden bu meşhur soruyu şu şekilde inceleyeceğiz önce hatayı bulacağız bu iş ki tekrar başlarsa ya da başka bir ilişki yaşanırsa tekrar etmemek adına sonra telafiye çalışacağız sonra da adım atacağız ama Ne yaparsak yapalım benim hayattaki felsefem kendimizi küçük düşürmeyeceğiz yarın öbür gün iyi ki yapmışım dediğimiz adımları atmış olacağız. Şimdi öncelikle şuradan başlayalım.


İlgiyi Arttırma Yöntemleri!


İlgi konusunda abartıyor olabilir misin?

Sevmediği istemediği şeyleri diretiyor olabilir misin?

Konuşmak yerine kaçıyor olabilir misin?

Kendini iyi ifade edemiyor olabilir misin?

Talepkar Olma - Sitem Etme

Cepte Gözükme

Adım At - Adım Bekle

Kendine Zaman Ayır - Rekabet Yarat


İlgi konusunda abartıyor olabilir misin?


Bu maddeyi Neden soru gibi soruyorum acaba ilişkide bulunduğumuz kişi aslında normal standartlarda ilgi gösteriyor da size yetmiyor olabilir mi? Bazen beklentilerimizi standart üstüne çıkarabiliyoruz çıkarmakla kalmıyoruz bu beklenti olmadığı zaman ortama bir gerginlik Sala biliyoruz O yüzden ben her zaman söylüyorum böyle çıkıp ruh halinden uzaktan gözlemlemek lazım objektif bir gözle başka bir ilişkisini inceliyor gibi burada vereceğiniz cevaplar size yol gösterecektir.


Belki de başkasının muhtaç olduğu ilgi ve sevgi yaşıyor Ama şımarıklık yapıyor olabilirsiniz darılmaca gücenmece yok objektif olacağız ben kimseden henüz evet şımarıklık yapıyormuşum cevabını duymadım ama biraz değiştiğinde. Evet hiç bu yönden bakmamıştım cevabını çok duydum O yüzden ilk iş olarak uzaktan bakmalısın devam ediyoruz sebepleri aramaya.


Sevmediği istemediği şeyleri diretiyor olabilir misin?İnsanlar çeşit çeşit, farklı farklı karakterler var hayatta her karakterinde Her olaya farklı tepkiler var senin için normal gelen olması gereken bir şey karşı tarafın gelen sevmediği bir şey olabilir. Zevkler ve renkler tartışılmaz ama kimseye de sevmediği istemediği bir zevk renk aktivite diretilmeye çalışılmaz.


Bakın şöyle bir örneklem yapalım kendimden örnek vereceğim tatlıyı çok sevmeme rağmen kabak tatlısı hiç sevmem bir arkadaşımla ısrarla kabak tatlısı yapar. Ziyaretine gittiğinde bir gün dayanamadım söyledim yeter sevmiyorum bunu. Şöyle bir tepki verdi olur mu ya sen geçen sevmiştin yemiştin. O zaman öyleydi muhtemelen canım tatlı istemiştir, şekere ihtiyaç duymuşumdur.


Bu benim o tatlıyı sevdiğimi göstermez aynı mantık buluştuğu sevgiline bir maç izlediniz sohbet eşliğinde güzel zaman geçirdiğiniz Ama sen gidip Lig maratonu boyunca her hafta kızı maç izlemeye götürsen daralır. Eğer ki iletişimin zayıfsa ya da kırılmaları istemiyorsa söylemez ama soğumaya başlar, ilgisi azalır ya da sen televizyonda sevdiğin diziyi Erkek arkadaşınla bir kez konuşmuşsundur Ama her iletişimde durup durup o konuyu konuşmak da ısrar edersen karşı tarafı kaçırırsın.


Ee Ama önceden konuşuyorduk önceden yapıyorduk Tamam bir iki kez yapıldı seni kırmamak için ya da o an keyfinin tadını çıkarmak için artık istemiyor olabilir diretmemek lazım. Bu arada söylemek isterim ki bu maddede en çok rastlanan iki tane örnek var. Birincisi devamlı cinsellik üzerine iletişim kuran Erkeğin ısrarcılığı. Diğeri ilişkiyi ciddiye taşıma isteğinde bulunan kadının ısrarcılığı İkisi de derin konular yakında başka bir makale de inceleyeceğiz takipte kalın Biz diğer maddeyle devam edelim.


Konuşmak yerine kaçıyor olabilir misin?


Şimdi az önce saydığım maddenin doğurduğu bir konu bu yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir Bunlar varken kulaklarını tıkıyorsan dinlemiyorsan ya da konuşmak yerine kaçıyorsan bir şeyleri tetiklemeye başlamış olabilirsin bu iletişimden kaçmak karşı tarafı değersiz hissettir bu değersizlik ise soğumaya ilginin azalmasına sebep olabilir konuşmak, anlamaya çalışmak, Empati yapmak en önemlisi uzlaşmaya çalışmak burada etkili bir yöntemdir.


Arkadaşlar bu konu yanlış anlaşıldığı için bir not düşeyim uzlaşmaya çalışmak demek karşı tarafın söylediklerini kabul edin demek değil çözüm için orta yol bulmaya çalışmak ya da konu içindeki rahatsızlıkları medeni iki insan gibi konuşmak demektir Önemli ayrıntı ama dikkat.


Kendini iyi ifade edemiyor olabilir misin?


Benim sevdiğim bir söz vardır "Akım derken bokum demek diye." Bakın Bunu ben de çok yaparım eminim Her insanın arada düştüğü durumdur. Kendini bazen iyi ifade edemeyebilirsiniz heyecandan olabilir, sinirden olabilir Her şeyden olabilir bunun da farkında olmayabilirsiniz.


Halı saha maçına gitmek istiyorsun kız arkadaşına arkadaşlar görüşemiyoruz diye sitem ediyor hem spor yapıp hem onlarla vakit geçireyim demek yerine görüşemiyoruz bugün arkadaşlarımı memnun etmem lazım biraz ter atacağız dersen kendini nasıl ifade etmiş olursun Sence bu yanlış iletişimi 1-2 yaptıktan sonra hala bir ilgi beklemek saçma olmaz mı?


Fizik tedavi randevum vardı demek yerine Orhan beni çok zorladı bugün bacaklarımı açamıyorum diyerek bir pot kırdın daha Düşünsene gitti imajın Neyse önce Bu soruların yanıtını bulmalısınız. Bu soruların altında yatan hataları görmeye çalışmalısınız, bunları tamir ettikten sonra da düzeltmek için adım atmalısınız şöyle bir durum var.


Kimsenin elinde sihirli değnek yok pat diye birden değişmez hiçbir şey hatta düzeltirken olmuyor diye düşüş yaşayabilirsin de Aşağıdakiler tepki alamayıp mutsuzluğa da kapılabilirsiniz fark etmez yılmadan devam etmek önemli En azından hatamı fark ettim ve düzeltmeye çalıştım demek için önemli bu hataları yapıp fark edemeyenler de var sonuçta onların yaşadığı Vicdan azabını pişmanlığı yaşamamak adına önemli Sonrasında da biraz temkinli olmak birazcık da adım atmak gerekecek Şimdi onları sayalım.


Talepkar Olma - Sitem EtmeKarşıdan bir beklenti içinde olmadığını göster mesela. Görüşemiyoruz, aramıyorsun, İlgilenmiyorsun gibi sistemleri bir yana bırakarak başla zaten sen istedin diye yapıyorsa hiç yapmasın bunu her alanda böyle düşün biri sizin zorlamanız ile bir şey yapıyorsa bırakın yapmasınlar o iletişimden hayır gelmez kendiliğinden yapması lazım bırakın talepler olmayı beklentiniz yokmuş gibi davranın.


Her şeyden önce ona ihtiyacınız var gibi yada onsuz olmazmış gibi tavırlar sergilemeyin bu durum karşı tarafa şaşkınlık yaratır özellikle sık yaptınız bir şey ise yanlış giden bir şeyler olduğunu göstermeye yarar. Üstelik sitemden daha etkili bir hamle olacak bu emin olun.


Cepte Gözükme


Bu konuyu artık her yazım da yazar oldum. Cepte tutuluyor olabilirsin O yüzden bu durumdan kurtulup yazımı okuyabilirsiniz hala okumayan varsa. İlgi azalması hissedildiği anda çok üstüne gidilmeye başlanıyor, Belki daha çok sistem ediliyor, bazen daha çok adım atılıyor, bazen daha fazla çaba sarf ediliyor, ısrarcı davranılıyor ne oluyor cepte gözükmeye başlanılıyor.


Cepte gözükünce de karşı tarafın ilgisi olsa bile o ilgi gösterimi erteleniyor Nasıl olsa duruyor orada Üstelik seviyor beni benden vazgeçemiyor da böyle düşünmeme sebep olmaya başlıyorsun. Bu düşünce yapısına sahip kişi tembelleşir eski ilgiyi sevgiyi asla Dönmez O yüzden ne yap ne et kendine bu duruma düşürme.


Adım At - Adım Bekle


Peki hiç mi adım atmamalı, Hiç mi çaba göstermeli, cepte görmesin diye buz gibi durmalı. Soruların cevabı Kesinlikle hayır bir kere ilişkinin mantığına ters gurur yapıp hiç adım atmazsan da olmaz yarın öbür gün o kadar soğuk davranmasaydım acaba düzelir miydi diye kendi kendini yersin.


Ne yapman lazım adım atacaksın ama adımda bekleyeceksin bir denedin 2'den elin adamına karşılık gelmedi mi tamam diyeceksin ben Üstüme düşeni yaptım ken